Kardiovaskulární riziko u 70leté diabetičky

|
skóre: 0 |
|
|
|

Páteční návštěva před koncem ordinační doby


Je pátek, pomalu se blíží konec ordinační doby vaší kardiologické ambulance. Právě když dokončujete poslední administrativu, někdo klepe. 

Moc se omlouvám, pane doktore. Pracuju jako pomocná síla ve školce, dřív jsem se k vám nedostala," říká zadýchaně sedmdesátiletá žena. „V poslední době nemůžu popadnout dech," vysvětluje s dlouhými pauzami. 

Nechcete nic zanedbat, i přes pokročilou hodinu ji proto ihned vyšetříte. 

Jak dlouho trvají vaše potíže?" ptáte se. 

Pracuji s dětmi, je to samozřejmě neustálá námaha. Ale v posledních třech týdnech se zadýchávám víc než kdy dřív," odpovídá, zatímco jí provádíte základní klinická vyšetření. 

Z pacientčiny anamnézy vyplývá, že se léčí více než deset let s diabetem 2. typu. Před devíti lety prodělala plastiku blíže neurčené koronární tepny. Dále trpí na vysoký krevní tlak, užívá statiny a substituci hormonů štítné žlázy. 
 
Její kompletní medikace vypadá následovně: 

lFA: glimepirid 60 mg ráno, levothyroxin 150µg ráno, rosuvastatin 10 mg, ASA 100 mg, calcium 500 mg, urapidil 60 a lekardipin 10. 

Ptáte se i na rodinnou anamnézu. 

Můj otec i oba bratři zemřeli na komplikace spojené se srdeční nebo mozkovou příhodou. Všichni před sedmdesátkou. Nerada bych dopadla stejně, mám ještě hodně plánů s vnoučaty," říká odhodlaně. 

 

Už v průběhu vyšetření uvažujete o možných příčinách pacientčiných potíží.  Než přejdete k otázce níže, zodpovězte, prosím, bonusovou otázku


Examination

Případ tohoto virtuálního pacienta byl vytvořen na základě klinické praxe mimo EU, může proto zahrnovat praktiku EU neschválenou (např. neschválené použití schváleného léku).

Souhlasím s přehráváním případu tohoto virtuálního pacienta a prohlašuji, že z případu nebudu vyvozovat žádné důsledky pro svou vlastní ani žádnou jinou praxi.